Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (29)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (54)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ BactiSwab™ Gel Collection and Transport Swabs: Dual Swab Amies Clear
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab Gel Amies Clear are supplied with double plastic shaft.
| Description | Amies Clear |
|---|---|
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 1 Tube/Envelope |
| Closure Color | Blue |
| Media Type | Amies Clear |
Thermo Scientific COPAN FecalSwab™
Simplify fecal specimen collection and preservation for enteric diagnostics with the COPAN FecalSwab™ System, designed for automated specimen processing.
Thermo Scientific™ BactiSwab™: Liquid Stuart Plastic Shaft
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab™ Liquid Stuart, Plastic Shaft is supplied with a single or double plastic shaft.
| Description | Liquid Stuarts |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shaft Material | Plastic |
| For Use With (Application) | Healthcare |
| Media Type | Liquid Stuart |
Thermo Scientific™ BactiSwab™: Dual Swab Liquid Amies
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab: Dual Swab Liquid Amies is supplied with a single or double plastic shaft.
Thermo Scientific™ BactiSwab™: Wire Shaft Liquid Stuart
Supplied with a mini-tip swab suitable for ear, nose, throat, eye, male urethral and pediatric specimen collection.
| Description | Liquid Stuarts |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shaft Material | Wire |
| Closure Color | Green |
| For Use With (Application) | Healthcare |
| Media Type | Liquid Stuart |
Thermo Scientific™ Oxoid™ PBP2' Latex Agglutination Test Kit
For detection of PBP2' and identification of methicillin resistance in Staphylococcus aureus (MRSA) and coagulase-negative Staphylococci.
BD FecalSwab™ Collection, Transport and Preservation System of Enteric Bacteria
For the collection of rectal swab and fecal specimens and the preservation of enteric pathogenic bacteria during transport
Thermo Scientific™ MicroTest™ M4RT 3mL Tube, Red
Maintain viability of viruses and chlamydiae with top quality transport and storage media that comes in four versatile formulations.
Thermo Scientific™ Remel™ Sterile Airway Venting and Subculture Needle Units
Needle Unit for venting aerobic blood culture bottles and subculturing blood culture bottles
Starplex™ Scientific Starswab II™ Collection and Transport Systems: Amies Charcoal Medium
Protective overskirt on cap
| Length (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Product Type | Collection and Transport System |
| Tip Material | Rayon |
| Packaging | Bag |
| Length (English) | 6 in. |
| Storage Requirements | 4°C to 25°C |
| Shelf Life | 2 Years |
| Closure Color | Black |
| Certifications/Compliance | CE |
| For Use With (Application) | Collecting, transporting and maintaining the viability of aerobic, anaerobic and facultative microorganisms |
| Media Type | Modified Amies Charcoal Gel |
Starplex™ Scientific Starswab II™ Collection and Transport Systems: Amies Clear Medium
Protective overskirt on cap
| Product Type | Collection and Transport System |
|---|---|
| Tip Material | Rayon |
| Packaging | Bag |
| Storage Requirements | 4°C to 25°C |
| For Use With (Application) | Collecting, transporting and maintaining the viability of aerobic, anaerobic and facultative microorganisms |
Thermo Scientific™ Sanicult™ Environmental Transport Kits
Thermo Scientific™ Remel Sanicult Environmental Transport Kits can be used to sample most surfaces or substances.
| Format | Swab |
|---|---|
| Quantity | 100 Pk. |
| Storage Requirements | Stable for up to one year from the date of manufacture when stored at room temperature. |
| For Use With (Application) | Healthcare |
BD BBL™ CultureSwab™ Transport Systems: Cary-Blair Agar, Single Swab
For collection and transport of aerobes